Zmień rozmiar tekstu

Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 3   [ Posty: 41 ]
Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: 20.05.2007 [Niedziela] domki 9:30 - WELCOME TO AFGANISTAN!!!
PostNapisane: 15 05 2007, 14:42 
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 08 2006, 8:15
Lokalizacja: z ukrycia, z zaskoczenia ...
Obrazek
WELCOME TO AFGANISTAN!!!!
Obrazek

Operacja w Afganistanie miała być pierwszym prawdziwym sprawdzianem zdolności NATO, a w szczególności jego europejskich członków do skutecznych działań poza obszarem traktatowym. Po blisko dwóch latach jej trwania widać jednak, że największą przeszkodą nie są problemy wojskowe czy logistyczne, lecz te, mające charakter polityczny. Nieumiejętność działania, jak i brak woli do ich pokonywania znacznie ograniczają skuteczność wysiłków podejmowanych dla przywrócenia spokoju i stabilizacji w tym kraju, a co gorsza grożą nadszarpnięciem wiarygodności Sojuszu jako instrumentu bezpieczeństwa międzynarodowego.
Odpowiedzialność za operację w Afganistanie i dowództwo nad siłami międzynarodowymi, NATO przejęło oficjalnie w sierpniu 2001 roku. Na konferencji w Bonn w grudniu 2001, przywódcy dawnej opozycji antytalibańskiej uzgodnili utworzenie rządu tymczasowego. Nowe władze afgańskie nie dysponowały wówczas wystarczającym potencjałem wojskowym dla zapewnienia warunków bezpieczeństwa sprzyjających normalizacji sytuacji i odbudowie kraju, a także co bardzo istotne, umożliwiających skuteczne działanie misji wspomagającej ONZ. W celu udzielenia odpowiedniego wsparcia dla działań administracji nowo powołanego prezydenta Hamida Karzaja utworzono Międzynarodowe Siły Wspomagające Bezpieczeństwo (ISAF) działające z upoważnienia ONZ. Mimo, iż ISAF otrzymało mandat Rady Bezpieczeństwa, to formalnie nie jest kontyngentem pokojowym Narodów Zjednoczonych, lecz koalicją państw (również z poza Sojuszu Atlantyckiego), które podjęły suwerenną decyzję o wysłaniu swoich żołnierzy.

Początkowe sukcesy...

Początkowo poprawa bezpieczeństwa oraz postępy w normalizacji i odbudowie kraju pozwalały na ostrożny optymizm, co do powodzenia całej misji. Pierwszym sukcesem był powrót do kraju blisko 2 milionów uchodźców afgańskich z państw sąsiadujących (głównie z Pakistanu i Iranu).Równocześnie rozpoczęto rekonstrukcję systemu oświaty, która umożliwiała podjęcie nauki prze trzy miliony dzieci. Podjęto także działania na rzecz oddania części odpowiedzialności za bezpieczeństwo wewnętrzne samym Afgańczykom. W 2002 roku dzięki niemieckim funduszom odbudowano akademię policyjną w Kabulu i rozpoczęto szkolenie policjantów (obecnie uczy się w niej 2500 przyszłych funkcjonariuszy). Dużym sukcesem było także stworzenie zalążka przyszłej armii afgańskiej. W kilku przypadkach jej interwencje skutecznie powstrzymały działania zbrojne lokalnych watażków jak i talibów. Kolejnym sukcesem było doprowadzenie do złożenia w 2003 roku przez pięciu największych lokalnych komendantów: Rashida Dostuma, Mohammada Attę, Ismaila Khana, Gulę Agha Sheraziego oraz Dina Mohammeda wspólnego oświadczenia o zgodzie na rozbrojenie ich własnych oddziałów. Do tej pory udało się rozbroić około 40 tys. Bojowników (ze wszystkich 250 tys.). Udało się również, chodź nie bez problemów, rozpocząć rejestrację wyborców i przygotowania do mających się odbyć w 2004 roku wyborów.

...i pierwsze problemy

Te niewątpliwe sukcesy mogą jednak zostać zniweczone, gdyż od połowy 2003 roku zaczęły nasilać się różne negatywne zjawiska, które wcześniej miały charakter jedynie marginalny i występowały na niewielkim obszarze, a w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2004 roku stały się zjawiskiem niemal powszechnym. Administracja prezydenta Karzaja napotyka coraz większe trudności z rozszerzaniem terytorialnego zasięgu władzy centralnej, zwłaszcza na północy kraju oraz z tworzeniem tam podległych sobie struktur państwowych. Część z tych terenów jest bowiem praktycznie niezależna od władz centralnych, a kontrolę nad nimi sprawują miejscowi komendanci wojskowi nie uznający czyjejkolwiek zwierzchności. Co raz powszechniejszym zjawiskiem staje się ponadto uprawa i handel opium. Według szacunków ONZ Afganistan obecnie jest największym producentem i eksporterem tego narkotyku na świecie; w 2003 roku dochody z tej działalności osiągnęły poziom 2,3 miliarda dolarów. Podstawową negatywną implikacją tego procederu jest pojawienie się znacznych środków, które przeznaczane są głównie na dozbrajanie prywatnych armii lokalnych dowódców oraz finansowanie działań terrorystycznych różnych grup ekstremistów islamskich. Mimo iż od pewnego czasu działa już program antynarkotykowy prowadzony i sponsorowany w Afganistanie przez Wielką Brytanię, to ze względu na brak dostatecznej liczby policjantów jego zasięg ogranicza się do Kabulu i okolic.
Największe zagrożenie dla odbudowy i normalizacji stwarza jednak coraz bardziej pogarszający się stan bezpieczeństwa wewnętrznego. Po zakończeniu bojowej części operacji sytuacja w Afganistanie uległa wyraźnej poprawie. Mimo iż nie udało się całkowicie rozbić sił Al. Kaidy i Talibów a w kilku prowincjach nadal było niespokojnie, to walki zbrojne ograniczały się głównie do trudno dostępnych terenów górskich graniczących z Pakistanem ,zaś zamachy bombowe miały charakter incydentalny. Obecnie prawie codziennie dochodzi do zamachów na siły ISAF, członków administracji prezydenta Karzaja oraz na pracowników organizacji humanitarnych. Początkowo pogorszenie sytuacji dało się zauważyć jedynie w prowincjach zachodnich i południowych, jednak w ciągu kilku ostatnich miesięcy 2004 roku, nawet Kabul - uznawany dotychczas za stosunkowo bezpieczny- stał się obiektem licznych ataków i zamachów bombowych. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że coraz częściej lokalni komendanci prowadzą walki nie tylko z siłami Talibów czy Al. Kaidy, ale również między sobą. Część z nich podejmuje nawet działania zbrojne na terenach formalnie kontrolowanych przez władze w Kabulu. 8 kwietnia 2004 roku odziały Rashida Dostuma uderzyły na stolicę prowincji Faryab, co spowodowało ucieczkę gubernatora reprezentującego administrację centralną, zaś 17 czerwca do podobnego ataku doszło w prowincji Ghor, gdzie siły Abdula Salama Khana zajęły lokalną stolicę Chaghcharan.

Paradoksalnie w znacznym stopniu winę za obecną sytuację ponosi samo NATO. W 2001 i 2002 roku uspokojenie sytuacji było związane z ciągłymi atakami sił koalicji i sojuszu północnego na tereny, na których znajdowały się kryjówki Talibów i Al. Kaidy, co zepchnęło ich bojowników do wyraźnej defensywy. W 2003 roku po rozpoczęciu operacji w Iraku, Stany Zjednoczone znacznie ograniczyły swoją aktywność i skupiły się głównie na poszukiwaniu Osamy bin Ladena. Dodatkowo znaczną część sił i środków państw ISAF zaczęły pochłaniać działania związane z odbudową i normalizacją sytuacji w kraju, co doprowadziło do znacznego osłabienia działań antyterrorystycznych na południu i zachodzie kraju mających bezpośrednie przełożenie na stan bezpieczeństwa.

Niepewna Przyszłość

Obecnie siły NATO i państw wchodzących w skład ISAF liczą 15 tys. żołnierzy, co w porównaniu z potrzebami jest liczbą zbyt niską. Tymczasem rząd Kanady podjął decyzję o wycofaniu 2 tys. swoich żołnierzy z Afganistanu. Pierwsi z nich mają wyjechać już pod koniec lipca 2004 roku. Amerykański Departament Stanu prowadzi obecnie rozmowy z Ottawą w sprawie opóźnienia redukcji sił o jeden miesiąc, co umożliwiłoby uzupełnienie powstałej luki przez żołnierzy państw europejskich. Nawet gdyby jednak udało się nakłonić rząd kanadyjski do przesunięcia terminu, to może się okazać, że nie będzie miał ich kto zastąpić. Państwa europejskie są bowiem niechętne dalszemu zwiększaniu swoich sił w Afganistanie, a w przypadku gdy są wysyłane jakieś dodatkowe oddziały, ich liczebność nie jest większa niż 300-400 żołnierzy. Ostatnio jedynie Hiszpania(dodatkowe 250) i Wielka Brytania (dodatkowe 100) zdecydowały się na zwiększenie swojego zaangażowania w Afganistanie. Sytuacja jest na tyle poważna, że nawet sam sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer w czerwcu 2004 roku bardzo stanowczo domagał się od państw członkowskich przesłania dodatkowych sił i oskarżał niektóre z nich o zaniedbywanie zobowiązań sojuszniczych. Problemem jest niewątpliwie także brak dostatecznej ilości wyposażenia i sprzętu, zwłaszcza środków transportu powietrznego. W czasie wizyty w 2004 roku członków komisji spraw zagranicznych parlamentu brytyjskiego dowódca sił NATO w Afganistanie kanadyjski generał Rick Hiller skarżył się, że mimo kilkukrotnego sygnalizowania konieczności pilnego dostarczenia dziesięciu dodatkowych helikopterów niezbędnych do prowadzenia operacji, do tej pory nie otrzymał żadnego.

Konieczność przysłania dodatkowych sił i sprzętu jest bezpośrednio związana ze zwiększeniem terytorialnego zakresu działania sił koalicji. W 2003 roku na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa (nr 1510) rozszerzono mandat ISAF na terytorium całego Afganistanu, co miało doprowadzić do stopniowego rozciągnięcia suwerenności rządu tymczasowego na dalej położone prowincje oraz umożliwić rekonstrukcję struktur państwowych na tych terenach. Pierwszym krokiem w tym kierunku było przejęcie przez NATO - 31 grudnia 2003 r. - dowództwa nad Prowincjonalnym Zespołem ds. Odbudowy (PRT) w mieście Kunduz. PRT są rozmieszczone w kilkunastu prowincjach Afganistanu i mają charakter cywilno-wojskowy (ISAF ma objąć kierownictwo nad ich komponentem wojskowym); zakres ich zadań pokrywa się z zakresem zadań ISAF dlatego uznano, że siły międzynarodowe będą stopniowo obejmować odpowiedzialność za kolejne placówki na pozostałych terenach. Do szczytu NATO w czerwcu w 2004 roku zaplanowano przejęcie dowództwa nad pięcioma kolejnymi PRT, jednak wydaje się, że obecnie ten termin jest zagrożony............
Obrazek
Dowództwo ISAF uzyskało tajne informacje o miejscu przebywnia Osamy Bin Ladena wg. tajnych żródeł ukrywa się on z grupą oddanych mu żołnierzy w jaskiniach (Fort Pasternik). Grupa ekspedycyjna ISAF ma za zadnianie pojmać AS'a atutowego i doprowadzić go do tajnego obozu CIA jenieckiego w celu przesłuchania i uwięzienia ... lecz muszą pamiętać o tym, że tylko pozornie kontorlują teren ...........

Afganistan: w nalocie sił NATO zginęło 21 cywilów
cheko, PAP2007-05-09, ostatnia aktualizacja 2007-05-09 10:19
Co najmniej 21 osób cywilnych zginęło w nalocie przeprowadzonym przez siły NATO w południowym Afganistanie - podały w środę afgańskie władze.
Jak podał gubernator afgańskiej prowincji Helmand Assadullah Wafa, do wydarzenia doszło we wtorek w okręgu Sandżin w tej prowincji. Samoloty NATO zbombardowały zabudowania w jednej z wsi, w których schronił się ścigany przez siły międzynarodowe oddział talibów.

Obrazek

Wśród ofiar nalotu są kobiety i dzieci.

Sprawa rosnącej liczby ofiar cywilnych walk w Afganistanie leżała u podstaw wtorkowej uchwały izby wyższej afgańskiego parlamentu, wzywającej rząd do podjęcia dialogu z talibami i innymi ugrupowaniami zbrojnej opozycji w celu przywrócenia pokoju w kraju.

Izba zażądała również, by wojska afgańskie oraz siły kierowanej przez USA zagranicznej koalicji zaprzestały zwalczania talibów i innych antyrządowych bojowników.


Tajna informacja do grupy ekspedycyjnej ISAF po pojmaniu AS'a atutowego zpenetrować i zabezpieczyć zbombardowany teren, w tajnej bazie talibów mogą znajdować się plany kolejnych ataków na cele w Europie koniecznie przeszukać zbomardowaną bazę (budynek stacji)

Zgładzono cel nr 1 w Afganistanie

Siły międzynarodowe wspierane przez oddziały NATO w Afganistanie zabiły podczas operacji głównego talibańskiego dowódcę, mułłę Dadullaha, zadając rebeliantom "poważny cios" - poinformowało dowództwo NATO, potwierdzając wcześniejsze doniesienia afgańskiego rządu.
Jednonogi mułła Dadullah zginął wraz z bratem w sobotę w walkach z wojskami afgańskimi i NATO w południowej prowincji Helmand.

Pochodzący z prowincji Uruzgan mułła był celem nr 1 dla Amerykanów. To jego ludzie setki razy atakowali wojska NATO w Afganistanie. Miał duże doświadczenie w walce partyzanckiej - przez lata bił się z Rosjanami. W przeszłości wiele razy podawano informacje o jego śmierci. W wywiadach telewizyjnych często chwalił się, że kontaktuje się z Osamą bin Ladenem.


Notuje się szczególną aktywność grup odewtowych, droga do obozu będzię długa ........
Obrazek
Afganistan: wojska NATO „nieco zaskoczone” oporem
Głównodowodzący wojskami NATO w Afganistanie wezwał do przysłania posiłków. Według generała Jamesa Clarka siły NATO zostały nieco zaskoczone oporem niedobitków talibów.


Wojna w Afganistanie oficjalnie zakończyła się prawie 5 lat temu, a zmiany w tym kraju były przedstawiane przez administrację Białego Domu, jako najlepszy przykład tego, że wojna z terroryzmem idzie ku zwycięstwu.

Okazało się, że zwycięstwa ani stabilizacji nie widać. Talibowie odzyskują wpływy, uprawy opium zajmują rekordową powierzchnię kraju, a straty wojsk NATO w tym roku już przekroczyły liczbę ofiar w roku 2005.

Afgańskie wyżyny są terenem, na którym w dotychczasowej historii świata nie poradziło sobie żadne imperium - od Aleksandra Macedońskiego, poprzez Brytyjczyków - na ZSRR kończąc. Ze względu na swój olbrzymi potencjał militarny siły NATO prawdopodobnie stłumią obecną rebelię, niemniej ofiary i koszty walki z talibami mogą zmienić Afganistan i północ Pakistanu we wrzący kocioł nienawiści wobec Zachodu. Pytanie brzmi: warto?


Trwa zaciekła obrona obozu CIA odział ekspedycyjny zostaje odcięty od świata terroryści za wszelką cęnę próbują odbić głowę Al-Quaidy, przesłuchania trwają pod ciężkim ostrzałem z broni maszynowej ......

Obrazek


1. Chłopaki z Fortu Prokocim (15 osób wg. deklaracji Borysa)
2. Tomek
3. US z brygatą z fabryki (3-4 osoby)
4. Wtk (+ 2 osoby)
5. Fifi (lista kolejkowa na do gwałtu ustawia sie na priv+5zł od osoby za straty moralne)
6. Szczepan
7. mietek
8. Turpeda
9. Wacor
10. Mat
11. Krzysiu
13. Condradus
14. Ryje (4 osoby)
15. .

Dwie dobre wiadomości:
1) będziemy na pasterniku sami wiec mamy pelna dowolnosc scenariuszy (jak wyczytalem na wmasg kruki nadal niemaja wejscia), pozatym jada gdzies w pizduu wiec mozemy sie spokojnie umowic na zwirowym z racji ilosci osób
2) Wacor wczoraj dzwonil do Colonello z Raibow i byc moze odwiedzi nas znana i lubiana ekipa z Jaworzna.

Ryje ?? , Qna? Raibow ? być może Frugo ???

_________________
pozdrawiam Tomek

Do nieba nas nie wezmą w piekle nas sie boją... USMC


Ostatnio edytowano 24 05 2007, 7:51 przez Tomek, łącznie edytowano 19 razy

Góra
 Zobacz profil Prywatny album  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 05 2007, 15:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 11 2006, 12:38
Lokalizacja: Kraków
no to jak bedzie 40-50osob to proponuje rzucić haslo : Ognisko pod koniec szczelanki (Szczepan bedzie SZCZAŁ pod krzakiem, reszta będzie STRZELAĆ- edit by Frugo) z kiełbaskami bo wiadomo kazdy glodny a przynieść 1-2 kielbaski dla siebie i rozpalić ognisko to nie problem.


Tak czy inaczej Będe


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 05 2007, 15:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 05 2006, 14:08
Lokalizacja: się biorą dzieci??
Zwarty i gotowy!

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 05 2007, 17:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 04 2007, 19:23
Lokalizacja: Kraków
Rzeczywiście zapowiada się nieźle.... Jeśli wysilę swoją umiejętność perswazji, to przyholuję dodatkowo 1-2 osoby. O ile nie napadną na nasz kraj Ruscy albo coś z tego gatunku, to jestem

_________________
Stowarzyszenie ŻUBR Eksploracja.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 05 2007, 18:06 
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 05 2006, 19:32
Lokalizacja: Ależ skąd?!
Sie bedzie, sie bedzie...

_________________
Bo weselej iść przez świat,
gdy jest z tobą taki skrzat,
taki śmieszny i pocieszny mały krasnal.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 05 2007, 19:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 07 2006, 19:53
Lokalizacja:
Ale my pijemy w sobotę kochany Wacku na pikniku z okazji Naszego 10 lecia matury więc ja naprawdę jestem ROZDARTY!!! (a w niedzielę to napewno będę ROZDARTY)

_________________
ino mi wygrej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 05 2007, 19:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 07 2006, 19:53
Lokalizacja:
No tak Wacku ty przecież za rok też Będziesz miał 10 lecie matury

_________________
ino mi wygrej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 05 2007, 19:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 07 2006, 19:53
Lokalizacja:
W sumie to udało Ci się dopiero 3 lata temu

Ty to umiesz sie ustawić 7 lat z rzędu dziesieciolecia matury.

GENIUSZ :!:

_________________
ino mi wygrej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 05 2007, 19:43 
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 05 2006, 19:32
Lokalizacja: Ależ skąd?!
Ale ja pijam jeno soki owocowe. Jednak masz racje, moge sie nie pojawic, choc bardzo sie postaram. Sie zobaczy :roll:

_________________
Bo weselej iść przez świat,
gdy jest z tobą taki skrzat,
taki śmieszny i pocieszny mały krasnal.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 05 2007, 20:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 06 2006, 10:10
Lokalizacja: że znowu
jestem

_________________
8 dnia Bóg stworzył Fiata 125p


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 05 2007, 20:35 
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 08 2006, 8:15
Lokalizacja: z ukrycia, z zaskoczenia ...
turpeda napisał(a):
Będziesz miał 10 lecie matury


Stary nie bajeruj kto wam w to uwierzy??? chyba, że idziecie jako osoby towarzyszące ;)

_________________
pozdrawiam Tomek

Do nieba nas nie wezmą w piekle nas sie boją... USMC


Góra
 Zobacz profil Prywatny album  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 05 2007, 6:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 06 2006, 21:33
Lokalizacja: Mi to przyszło do głowy?
I ja sie melduję. będę zwarty i gotowy, wezme nawet brata :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 05 2007, 16:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 11 2006, 22:04
Lokalizacja: Krowodrza Górka
NIe wiem jak bedzie ze mna :?. Na razie wpiszcie mnie z pytakniczkiem, o takim " :?: " :wink:

_________________
The Lord of The fly. :]


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 05 2007, 18:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 11 2006, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Bede !

_________________
Ludzie byli dawniej bliżsi sobie. Musieli. Broń nie niosła daleko.

(Stanisław Jerzy Lec)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 05 2007, 22:24 
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 05 2006, 19:32
Lokalizacja: Ależ skąd?!
Tomek napisał(a):
turpeda napisał(a):
Będziesz miał 10 lecie matury


Stary nie bajeruj kto wam w to uwierzy??? chyba, że idziecie jako osoby towarzyszące ;)


No pewnie ze towarzyszace :) kto w dzisiejszych czasach sie do matury przyznaje :D

_________________
Bo weselej iść przez świat,
gdy jest z tobą taki skrzat,
taki śmieszny i pocieszny mały krasnal.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 3   [ Posty: 41 ]
Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
610nm Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL