Zmień rozmiar tekstu

Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 14 ]
Autor Wiadomość
 Tytuł: Nokto home made
PostNapisane: 24 02 2012, 1:24 

Bawił się ktoś w nokto w postaci cyfrówki + latarka 300-500 lumenów z flitrem IR ( http://allegro.pl/filtr-podczerwieni-do ... 04939.html )?
Wyłapie mi w ogóle aparat takie światło? (czytałem, że tak) Ma to sens? Na co zwrócić uwagę przy wyborze filtru?
Wychodzi mi tanio, bo latarkę i cyfrówkę już mam.

Nie musicie mi mówić z ilu kilometrów będzie mnie widać jeśli ktoś będzie miał gen.3+ :)

Tytuł: Re: Nokto home made
PostNapisane: 24 02 2012, 1:42 

Mam do was drodzy forumowicze pytanie.
Bawił się ktoś w nokto w postaci cyfrówki + latarka 300-500 lumenów z flitrem IR ( http://allegro.pl/filtr-podczerwieni-do ... 04939.html )?
Wyłapie mi w ogóle aparat takie światło? (czytałem, że tak) Ma to sens? Na co zwrócić uwagę przy wyborze filtru?
Wychodzi mi tanio, bo latarkę i cyfrówkę już mam.

Nie musicie mi mówić z ilu kilometrów będzie mnie widać jeśli ktoś będzie miał gen.3+ :)

Sam miałem kiedyś taki poryty pomysł, poszperałem na elektrodzie i z tego co pamiętam ktoś tam nawet coś takiego zrobił z diod led ir i wyszła z tego kupa tzn mały zasięg(chyba do 7m :lol: ?) także wątpie.

PostNapisane: 24 02 2012, 1:49 

No ale jakby jakąś turbo latarkę wziąć... To może i z 30-50 m było, tak czy siak wiem, że tego sposobu się używa jako dodatkowych iluminatorów do gen.1+ i zdaje egzamin jako tako.

PostNapisane: 24 02 2012, 12:50 

Zamiast filtrów na gotowe latarki, lepiej chyba od podstaw zbudować latarkę z LEDów IR dużej mocy, sam chcę takie coś zbudować w przyszłości, ale nie mam materiałów ;/
Myślę że na dystanse asgowe dałoby radę nienajgorsze nokto skombinować, tyko dobrze jakby cyfrówka miała tryb nocny załączony, wtedy wyłapuje więcej światła i wychodzi wydajniejszy nokto.

PostNapisane: 25 02 2012, 12:15 

nie sądzę, żeby osiągi jakkolwiek Cię zadowoliły. Oświetlacza IR na diodach LED nie zrobisz ot tak a nawet jeśli to będziesz widoczny z kilometra. Gołym okiem.

PostNapisane: 25 02 2012, 14:48 

Zrobienie oświetlacza IR to żadna filozofia, wystarczy polutować zestawi diodek i rezystorów, zamknąć w jakiejś wygodnej puszce i volia. Problemami mogą być rozmiary takiej puszki-latarki i zasilanie (trzeba by nosić akumulator do skutera albo coś, bo pierońsko będzie prąd żreć)
Co do widoczności - Dexter ma rację, jeśli ktokolwiek oprócz Ciebie miałby nokto, to będziesz dla niego tak widoczny, że równie dobrze mógłbyś krzyczeć cały czas "tutaj jestem!". Poza tym diody IR nie są idealne, i zawsze emitują też część pasma widzialnego a im większa moc oświetlacza, tym więcej tego światła widzialnego. Nie z kilometra, ale jeśli ktoś będzie z 10-20 metrów od Ciebie, to będzie mógł zauważyć jak Twój super hiper oświetlacz, świeci się jak mała czerwona latarka, a w nocy to może zepsuć grę ;/
Nie zmienia to faktu, że zlutowanie sobie takiego zestawu oświetlacz IR + kamera z trybem nocnym to najtańsza opcja chyba.
Podejrzewam że ten filtr IR który Śrubokręt wrzucił, założony na mocną latarkę miałby podobne działanie.

PostNapisane: 25 02 2012, 16:52 

Naprawdę nie jest to konieczne :P

Za 25 zł to można spróbować, zobaczę też jak aparat reaguję na ms-2000.

PostNapisane: 26 02 2012, 11:09 

Zrobienie oświetlacza IR to żadna filozofia, wystarczy polutować zestawi diodek i rezystorów, zamknąć w jakiejś wygodnej puszce i volia.

O tak, i właśnie dlatego oświetlacze IR są takie tanie :D. Nie. To co zrobisz to nie będzie oświetlacz IR. To będzie co najwyżej "lampka IR" którą sobie oświetlisz coś na 10m.

Cytuj:
trzeba by nosić akumulator do skutera albo coś, bo pierońsko będzie prąd żreć

Na ledach? Około trzydziestokrotnie (lub i więcej krotnie) mniej niż przeciętna żarówka w DOBREJ latarce.

Cytuj:
Co do widoczności - Dexter ma rację, jeśli ktokolwiek oprócz Ciebie miałby nokto, to będziesz dla niego tak widoczny, że równie dobrze mógłbyś krzyczeć cały czas "tutaj jestem!"

Nie trzeba mieć noktowizora, żeby w nocy (no bo przecież nie w dzień...) zobaczyć domowej produkcji lampkę IR z odległości 50m. Ale ma to i swoje zalety. Ktoś może pomyśleć, że to trup idzie i nie strzeli :D

PostNapisane: 26 02 2012, 12:01 

Cytuj:
O tak, i właśnie dlatego oświetlacze IR są takie tanie :D. Nie. To co zrobisz to nie będzie oświetlacz IR. To będzie co najwyżej "lampka IR" którą sobie oświetlisz coś na 10m
.

Kwestia nazewnictwa, lampka to też oświetlacz :P

Co do zasilania, owszem, LEDy są bardzo energooszczędne, ale duża ich ilość będzie wymagała zasilania które dostarczy ten prąd dłużej niż 15 min, ten akumulator nie był na serio ;-)

A cała reszta to kwestia eksperymentowania i optymalizacji tego co się zbudowało, mimo wszystko uważam, że eksperyment warty spróbowania, nawet jeśli zasięg widzenia miałby wynieść 10m.

PostNapisane: 26 02 2012, 15:38 

Tylko biorąc pod uwagę, ze w warunkach naturalnych (nie laboratoryjnych) nigdy nie występuje stuprocentowa ciemność to na te 10m lepiej patrzeć już gołym okiem niż noktowizorem który niewiele pomoże a zapewni nam czerwona lampkę na czole :D. Miałem, sprawdzałem- poniżej 2 generecji nie ma sensu niczego kupować.

Do zasilania nawet kilku czy kilkunastu czy trzydziestu ledówek "IR" wystarczy nam zwykła batka. Zależy jak połączymy, może być i 9V zwykła "kostka".

PostNapisane: 27 02 2012, 18:46 

http://vimeo.com/37534006

Z odległości 5 metrów aparat nie widzi już strobo z filtrem, sprawdzałem też na innym aparacie, jest tylko gorzej.

PostNapisane: 27 02 2012, 20:21 

Sprawdź na czymś innym z filtrem bo akurat strobo to ma przesunięte w stronę UV widmo a nie IR. Zastosuj zwykłą ale mocna latarkę. NA ŻARNIKU a nie na LEDzie.

PostNapisane: 27 02 2012, 21:41 

Z ledami nawet nie chciałem próbować, no nic spróbuję z porządną latarką.

PostNapisane: 29 02 2012, 13:41 

http://weekend-warriors.pl/viewtopic.php?f=155&t=5218

Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 14 ]